DRENAŻ LIMFATYCZNY
Drenaż limfatyczny może być stosowany jako masaż całego ciała albo masaż częściowy. To masaż poprawiający ukrwienie i przepływ limfy. Stosuje się go by zmniejszyć obrzęki, zminimalizować cellulit, ujędrnić skórę i wspomóc proces pozbywania się toksyn. Drenaż limfatyczny trwa od 30 do 60 minut, wymaga więc cierpliwości zwłaszcza od masażysty, bo jest to masaż dość monotonny. Wykonuje się go powolnymi, powtarzalnymi ruchami wzdłuż naczyń limfatycznych w kierunku kolejnych węzłów chłonnych. Masażysta może wykonać drenaż rękami lub posługując się specjalnym przyrządem przeznaczonym do tego celu.
Drenaż limfatyczny może być też wykonywany jako masaż twarzy. Skóra jest po nim promienna, ujędrniona, a wszelkie obrzęki znikają. Drenaż działa jednak przede wszystkim na poprawę zdrowia skóry i w ogóle ciała. Estetyczne efekty są jedynie skutkiem ubocznym takiego zdrowotnego działania.
Masaż relaksujący
Drenaż limfatyczny śmiało można przypisać do masaży leczniczych jednak ze względu na delikatny przebieg (raczej nie sprawia bólu), a także powolne tempo, relaksuje. Mimo to, trudno uznać go za masaż relaksacyjny.
Masaże relaksacyjne również wykonuje się powoli i płynnie, ale nie wzdłuż układu naczyń limfatycznych. Stosuje się też inne ruchy, takie, jak w masażu klasycznym. Oczywiście inny jest też cel. Tutaj chodzi o rozładowanie napięcia, pozbycie się stresów, rozluźnienie, odprężenie mięśni, poprawę nastroju. Choć masaż relaksujący także korzystnie wpływa na stan skóry, nie można mu przypisać pewnych zdrowotnych właściwości drenażu limfatycznego. Nie można więc postawić między nimi znaku równości. Tak czy inaczej, oba wyżej wymienione rodzaje masażu mają swoje dobroczynne działanie. I warto spróbować obu, by przekonać się, który w naszym przypadku okaże się lepszy.